Follow by Email

Book Covers

Book Covers

Monday, May 26, 2014

How I Started Couponing

1) Buy a 3 ring binder and plastic sheets designed to hold trading cards. 2) Buy coupon inserts. I never buy Sundays paper. I go to a website that sell the insert only and I purchase 15 each week. Ex: okcouponguy.com 3) Follow other couponers on FB, Instagram, or a website for guidance and tips. Join a site that will provide guidance and tips. Ex: couponmom & moola savings mom. (my sister is my coupon buddy) 4) Plan your trip. Find out who had the sales and match that sale with your coupons to maximize savings. (Learn each stores coupon policy). *There's more to this. You can email me at damionlbailey.com and I will answer detailed questions.

Sunday, May 25, 2014

Late night Run - May 25th

BiLo has Dixie plates $3.29 BOGO. My .55¢ coupon doubled and made them .65¢ each (I have 10 packs). Harris Teeter has Chicken Hot Dogs for .97¢ and my .55¢ coupon made them .42¢ each (I bought 20 packs). Magnum Ice Cream is $6.28 each but it's on sale for $3. My coupon took $3 off of 3 and I got 6. The store also takes off $5 if you buy $15 worth. I got 6 for $1.16 each. Quaker Granola bars are on sale for $2 and my $1 off coupon makes them $1 (I have 9). Barillo whole grain noodles are on sale $1.38 and my .55¢ coupon doubles to make them .28¢ each. My total was $126 and I paid $34 tonight.

Tuesday, May 20, 2014

BiLo & Harris Teeter Deal - $153 down to $18

BiLo has a sale on single rolls of Sparkle paper towels for $1.00. The .50¢ coupon doubles and makes this item FREE (i have 15). Barilla Spaghetti Pasta was on sale 2/$1.67 and the .55¢/2 coupons double to make this item .27¢ each (I have 30). Harris Teeter has Maruchan Japanese noodles on sale 2/$1.19 and my $1/2 coupon makes them .09¢ each (I have 50). Buy 2 Bertolli pasta sauces ($3 each) and you get 3 free. I used 3 coupons that doubled .75¢ for a $4.50 discount and making the 5 sauces .10¢ each. (I got 20 over the past few days). Yellow rice is .99¢ and my .75¢/2 coupon doubled and made each pack of rice .25¢ (I have about 50 packs over the past month). Today my total was $153 and I only paid $18